Jak wytwarza się płyty główne?

W komputerach każde komponenty spełniają swoją rolę, jednak nie działały by one bez płyty głównej. Jak więc wytwarza się płyty główne?

Czym jest płyta główna?

Jest to w elektronice część która komunikuje się ze wszystkimi innymi podzespołami. W komputerach osobistych płyta główna zawiera złącza dla procesora, pamięci operacyjnej a także kart np. PCI (co to jest PCI znajdziesz tutaj), urządzeń składujących takie jak dyski twarde, napędy CD-ROM oraz zasilaczy, a także daje funkcjonalność portom szeregowym, złączom USB, klawiaturze a także i myszce.

płyta-pcb-laboratorium-testowanie

(zdjęcie ukazujące testowanie płyt głównych w specjalnych laboratoriach)

Proces powstawania płyty głównej

Płyta główna zanim trafi do naszej obudowy lub laptopa, musi zostać rozporządzona na papierze.

Najpierw rozrysowuje się ścieżki są to elementy dosyć skomplikowane gdyż muszą zostać opisane wszystkie moduły jak też i komponenty przyszłej płyty głównej.

Należy zwrócić uwagę na to że oddzielnie tworzy się plan połączeń, co ma łączyć z czym i na jakiej zasadzie.

Następnie tworzone są odpowiednie specjalistyczne grupy techników i inżynierów których zadaniem jest odtworzenie projektu tak by spełniał on wymagania nie tylko zleceniodawcy ale również i klienta.

We fabryce w tym czasie projekt płyty głównej dostaje nazwę „engineering samples” oznacza to nic innego jak próbki fabryczne które zostaną przetestowane przez drugą grupę inżynierów i techników.

orbotech-drukarka-plytki-pcb-circuit-expert

(wygląd przykładowej drukarki Orbotech służącej do drukowania)

Testowanie wstępne płyt głównych

Warto podkreślić, że testy projektu nowej płyty głównej przeważnie polegają na weryfikowaniu czy dana płytka drukowana spełnia wymagania założone wcześniej, jej pobór prądu, maksymalną moc a także bezpieczeństwo podczas pracy jak też i po.

Gdy projekt jest już zatwierdzony, płyta trafia do hali produkcyjnej gdzie masowo zaczyna być produkowana.

Produkcja płyt głównych

Płytki drukowane zostają odpowiednio naświetlone oraz poddaje się je fotochemii z czego uzyskuje się kolor miedzi. Następnym krokiem jest obłożenie obwodów drukowanych miedzią i laminatem (kliknij tutaj i dowiedz się co to są laminaty pcb)

Kolejnym etapem jest pokrycie płyty głównej (bez zintegrowanej karty graficznej) jej styków pastą lutowniczą.

Jednym z ostatnich kroków jest zabezpieczenie ścieżek na powierzchni płyty przed jej utlenieniem. Inżynierowie nakładają na płytę główną soldermaskę czyli substancję płynną która trzyma się płyty głównej i ścieżek. Jednym z ostatnich kroków jest wywiercenie otworów, które posłużą do montażu wewnętrznego.(zobacz jak szybko zamontować płytę główną w komputerze).

Dodatkowo takie nowe płyty główne się podgrzewa by elementy trwale się scaliły a póżniej ekstremalnie ochładza, po czym instaluje się kości BIOS’owe, wentylatory itd.

uklad-plyty-glownej-sciezki-pcb

(wygląd ścieżek we wnętrzu płyty głównej przed zamontowaniem odpowiednich modułów)

Testowanie końcowe płyt głównych i dystrybucja.

Płyta główna przed wyjazdem z hali produkcyjnej musi zostać jeszcze zatwierdzona do użytku, także wymagane są odpowiednie certyfikaty przydatności do jej użytkowania.

Producenci płyt głównych z reguły zatrudniają tanią siłę roboczą która ręcznie zaczyna testować płyty główne, tacy giganci najczęściej robią tak z powodu zaoszczędzenia kosztów wydatków.

Gdy dokonano się końcowych testów, płyta główna dostaje specjalną naklejkę która jest dopuszczona do sprzedaży hurtowej.

plyta-glowna-wnetrze

(wygląd ukończonej płyty głównej)

Dodaj komentarz